New! Get latest job opportunities and find your dream job with us.

Asian Games 2023 September 29 Schedule: Indians In Action, Events And Timing | Asian Games News

mrpvlq6g saketh

The gold rush continued for India at the Asian Games 2023 as shooters Sarabjot Singh, Arjun Singh Cheema and Shiva Narwal clinched the top prize in Men’s 10m Air Pistol Team event. Roshibina Devi also added a silver in Women’s 60kg Wushu final and Anush Agarwalla made history by winning India’s first medal in individual dressage equestrian event at Asian Games. The Indian athletes will continue their journey on Friday (September 29) as Ramkumar Ramanathan and Saketh Myneni will take part in the tennis men’s doubles final. The men’s and women’s squash teams will also be in action in semi-final match while the athletics contingent will finally begin their campaign in the competition.

Asian Games Medals Tally | Asian Games Full Schedule

Asian Games 2023 September 29 (Friday) Full Schedule:

3×3 basketball
Men’s Round Robin Pool C: India vs China – 5:20 PM

Athletics
Men’s 20km race walk final (Sandeep Kumar, Vikash Singh) – 4:30 AM
Women’s 20km race walk final (Priyanka Goswami) – 4:40 AM
Women’s 400m Round 1 (Aishwarya Kailash Mishra, Himanshi Malik) – 4:30 PM onwards
Women’s hammer throw final (Tanya Chaudhary, Rachna Kumari) – 4:40 PM
Men’s 400m Round 1 (Muhammed Anas Yahiya, Muhammed Ajmal) – 4:55 PM onwards
Women’s shot put final (Kiran Baliyan, Manpreet Kaur) – 6:15 PM

Badminton
Women’s team quarter-finals (PV Sindhu, Ashmita Chaliha, Anupama Upadhyaya, Malvika Bansod, Gayatri Gopichand/Treesa Jolly, Ashwini Ponnappa/Tanisha Crasto): India vs Thailand – 6:30 AM onwards
Men’s team quarter-finals (HS Prannoy, Kidambi Srikanth, Lakshya Sen, Mithun Manjunath, Satwiksairaj Rankireddy/Chirag Shetty, Dhruv Kapila/MR Arjun): India vs Nepal – 2:30 PM onwards
Basketball
Women’s Preliminary Round Group A: India vs Mongolia – 5:30 PM

Boxing
Women’s 57kg round of 16: Parveen (IND) vs Xu Zichun (CHN) – 12:00 PM
Men’s 80kg round of 16: Lakshya Chahar (IND) vs Bekzhigit Uulu Omurbek (KGZ) – 1:45 PM
Women’s 50kg quarter-finals: Nikhat Zareen (IND) vs Nassar Hanan (JOR) – 4:45 PM

Bridge
Men’s, women’s and mixed team round robin 1 (Indian teams) – 6:30 AM onwards

Chess
Men’s team round 1 (Gukesh D, Vidit Gujrathi, Arjun Erigaisi, Pentala Harikrishna, Rameshbabu Praggnanandhaa) – 12:30 PM onwards
Women’s team round 1 (Koneru Humpy, Harika Dronavalli, Vaishali Rameshbabu, Vantika Agrawal, Savitha Shri B) – 12:30 PM onwards

Track cycling
Medal event: Men’s madison (Niraj Kumar, Harshveer Singh Sekhon) – 7:30 AM onwards
Medal event: Men’s keirin (David Beckham, Esow Alben) – 7:30 AM onwards

Esports
Dota 2 Group A match: India vs Kyrgyzstan – 11:30 AM
Dota 2 Group A match: India vs Philippines – 12:30 PM

Golf
Men’s individual and team round 2 (Anirban Lahiri, Shubhankar Sharma, SSP Chawrasia, Khalin Joshi) – 4:00 AM onwards
Women’s individual and team round 2 (Aditi Ashok, Avani Prashanth, Pranavi Urs) – 4:00 AM onwards

Handball
Women’s preliminary round Group B: India vs China – 3:30 PM

Hockey
Preliminary women’s Pool A: India vs Malaysia – 4:00 PM

Shooting
Medal event: 10m air pistol women’s qualification round, team medals and individual final (Divya TS, Palak, Esha Singh) – 6:30 AM onwards
Medal event: Men’s 50m rifle 3 positions qualification, team medals and final (Aishwary Pratap Singh Tomar, Swapnil Kusale, Akhil Sheoran) – 6:30 AM onwards

Squash
Women’s team semi-finals (Team India) – 8:30 AM onwards
Men’s team semi-finals (Team India) – 1:30 PM onwards

Swimming
Women’s 50m butterfly heats and final (Nina Venkatesh) – 7:30 AM onwards
Women’s 800m freestyle slow and fast heats (Vritti Agarwal) – 7:30 AM onwards
Women’s 200m backstroke heats and final (Srihari Nataraj, Advait Page) – 7:30 AM onwards
Men’s 400m freestyle heats and final (Aryan Nehra, Kushagra Rawat) – 7:30 AM onwards
Men’s 200m butterfly heats and final (Aneesh Gowda, Sajan Prakash) – 7:30 AM onwards
Men’s 4×100m medley relay heats and final (Team India) – 7:30 AM onwards

Table tennis
Men’s doubles round of 16 (Manush Shah/Manav Thakkar and G Sathiyan/Sharath Kamal) – 7:30 AM onwards
Mixed doubles round of 16 (G Sathiyan/Manika Batra and Harmeet Desai/Sreeja Akula) – 7:30 AM onwards
Women’s singles round of 16 (Manika Batra) – 7:30 AM onwards
Women’s doubles round of 16 (Sreeja Akula/Diya Chitale and Sutirtha/Ayhika Mukherjee) – 1:30 PM onwards
Men’s singles (Sharath Kamal, G Sathiyan) round of 16 – 1:30 PM onwards

Tennis
Medal round: Men’s doubles final: Ramkumar Ramanathan/Saketh Myneni (IND) vs Jason Jung/Yu-hsiou Hsu (TPE) – 7:30 AM
Mixed doubles semi-finals: Rohan Bopanna/Rutuja Bhosale (IND) vs Chan Hao-ching/Yu-hsiou Hsu (TPE) – after 9:30 AM

Topics mentioned in this article